Годишни награди за пътна безопасност 2016
На 1 декември 2016 г. в София Хотел Балкан бяха раздадени шестите "Годишни награди за пътна безопасност", разпределени в шест категории:
1. Инициативи за пътна безопасност от неправителствени организации;
2. Инициативи за пътна безопасност от фирми и корпорации;
3. Инициативи за пътна безопасност от държавни институции и местни администрации;
4. Журналисти и медии, отразяващи проблемите на пътната безопасност;
5. Инициативи за пътна безопасност от детски градини и училища;
6. Специална награда на служител на пътна полиция с личен принос.
Водещ на събитието беше Драго Симеонов.
Специални гости на церемонията бяха зам-кметът на столицата г-н Крусев, комисар Бойко Рановски от ГД "Национална полиция", народният представител Настимир Ананиев и други.
В категория "Детски градини и училища", с традиционно най-много участници, се връчиха две отличия:
Едната награда е за изградения детски център по безопасност на движението с умалени модели на реални пътни знаци и работещи светофари, велоалеи и пешеходни пътеки на Детска градина "Осми март" - гр. Търговище.
А другото отличие е за проведения национален студентски форум по проблемите на пътната безопасност в гр. Пловдив на Европейското висше училище по икономика и мениджмънт.
В категория "Инициативи за пътна безопасност от неправителствени организации" отличието спечели един проект, чиято цел е стимулиране на положителната комуникация между участниците в движението. Авторите му вярват, че изразената гражданска позиция и нетърпимост към нарушителите са най-добрия коректив и че човек би преосмислил своето поведение на пътя, ако приятелите или колегите му обърнат внимание на извършеното от него нарушение. Това е мобилно приложение "Гражданите".
Специална награда за личен принос на служител на пътна полиция се връчи на полицейски инспектор Пламен Петков от сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР - Търговище за работата му върху превенцията на пътно-транспортните произшествия, за беседите-лекции с млади водачи, които провежда преди да си получат свидетелствата за правоуправление, за активното участие в провеждането на викторини в училищата и организирането на детски полицейски академии.
Поощрителна награда се даде за една доблестна постъпка от пътен полицай, който е помогнал на гражданин с увредено зрение да пресече улицата в натоварения трафик, за да се качи в тролейбуса.
"Не е важно каква ни е професията, а какъв човек си - независимо дали си полицай или не. Надявам се да съм добър човек.", сподели младшият полицейски инспектор от Пътна полиция при СДВР Красимир Тошков.
Грамота за цялостен принос към пътната безопасност на комисар Стойчо Константинов, посмъртно беше връчена на съпругата му - г-жа Жаклин Константинова.
Животът на Стойчо Константинов беше пълен с енергия и идеи, идеи, превърнати в реалност, като: Автоматизирани информационни системи за административно-наказателна дейност и пътно-транспортни произшествия; видеоматериали за предпазването на възрастните пешеходци и за употребата на коланите и детските седалки в колата; информационни листовки и наръчници; срещи и беседи с родители и деца; пряко участие в превантивния контрол и кампании за спасяване живота на хората на пътя.
В категория "Медии и журналисти, отразяващи проблемите на пътната безопасност" награди получиха двама участници:
Първата - спечели една кампания, която иска да промени стереотипа за мотористите, да покаже, че и те са хора и имат семейства, деца, че са професионалисти в своите области, и че агресията на пътя засяга всички, без значение на колко колела се придвижваш - Електронно списание BMM и кампанията "Ние сме хора, не донори"
Другото отличие в тази категория е за филм, отразяващ проблем, за който се говори от скоро - шофирането след употреба на наркотици. Неадекватност, липса на реакции, нереална преценка, еуфория, тунелно виждане - това е въздействието на дрогата. За последиците и наказанията - гледайте филма "Дрогирани на пътя" на Мариета Николаева от bTV.
В категория "Инициативи от държавни и местни администрации" наградата се връчи за програмата, включваща обучителни модули и тематични работни срещи, посветени на безопасността на пътя с акцент върху велосипедистите и рисковете, на които са изложени в реална градска среда на Район "Сердика" към Столична община и кампанията "Дете, ваканция и велосипед".
В категория "Инициативи за пътна безопасност от фирми и корпорации" наградата спечели специалният образователен модул, предназначен за ученици в горен курс, включващ игрален късометражен филм с участието на популярни български актьори, учебно помагало за преподаватели и методика за провеждане на занятието на Пернo Рикaр България за "Шофиране, равно на Отговорност".
Награда за изключителен личен принос се връчи на Светослав Кръстев - секретар на Националното движение за приложно колоездене към Съюза на българските автомобилисти - един човек, който е посветил 30 години от живота си на тази кауза и благодарение на неговите усилия националният ни отбор е заемал призови места в Европейския шампионат на ФИА.
За иновация в пътната безопасност грамота получи 31 СУЧЕМ "Иван Вазов" - София за внедрената Система за управление на пътната безопасност в училището по международен стандарт ISO 39001:2012
Областна администрация Пазарджик - за активност по повод поставянето на надписи "Погледни" на пешеходните пътеки в населените в областта места.
Както всяка година "Чиполино" - детски и бебешки продукти и велосипеди "Спринт" подариха на няколко късметлии от публиката две детски седалки за автомобил и два велосипеда с каски.
Фондация "Годишни награди за пътна безопасност" изказва благодарността си на: Евроинс АД; Bosch; Mazda; Ена - първа помощ; Бондис ООД; СИМ Инвест ООД; Golden Spirit; Панда И. П.; Девин АД и Chivas Regal, Метрореклама, както и на постоянните партньори на събитието - Българския Червен кръст и Съюзa на българските автомобилисти.